Oficjalny portal Gminy Tuchomie - Wersja kontrastowa serwisu

Urząd Gminy
w Tuchomiu

Menu główne


Narzędzia

Menu lewe

Czy wiesz, że ...
Chocimir z Tuchomia
Według przekazów źródłowych, w średniowieczu Tuchomie stanowiło „stolicę” osobnego terytorium, którego panem (właścicielem) był możny rycerz Chocimir. Żyjący w pierwszej połowie XIV w. Chocimir, w literaturze historycznej zwany też Chocimierzem lub Kazimierzem z Tuchomia, pochodził z możnego, najpotężniejszego na przełomie XIII i XIV w. pomorskiego rodu Święców. Rodzina ta wywodziła się z okolic Słupska w których posiadała wsie Krępa, Lubuń i Kobylnica oraz nieużytki, na których w XIV w. powstało Łosino.

Aktualności


Powiększ tekst Zmniejsz tekst Powrót Drukuj
Data: 23 sierpień 2016
Kolejny raz Izba Regionalna w Modrzejewie była pełna gości z różnych stron Polski.
Dla nich organizatorzy: C. Materek i GOK Tuchomie przygotowali wiele atrakcji takich jak: gra terenowa dla dzieci pt. Stare Rzemiosła. Uczestnicy okazało się nie tylko dzieci ale również ich rodzice i dziadkowie mieli do pokonania sześć różnych rzemiosł: mielenie żarnami, ubijanie masła w kierzynce, plecenie powróseł, rękodzieło, haft kaszubski, pranie na tarze. Za zaliczenie wszystkich czynności każdy otrzymał pamiątkowy medal z wizerunkiem Izby Regionalnej w Modrzejewie.

Dorośli zmierzyli się w cięciu piłą poprzeczną. W konkursie wzięli udział przedstawiciele sołectw z gminy Tuchomie: Modrzejewa, Tuchomia, Tuchomka, Masłowic Tuchomskich, Masłowic Trzebiatkowskich, Piaszna oraz trenerzy z Arki Gdynia i przedstawiciele Izby Regionalnej. Najlepsi otrzymali nagrody. Wszystkim gratulujemy, byliście fantastyczni.

Każdy chętny mógł spróbować swoich sił w hafcie pod okiem Pani Gabrieli Recy, w plecionkarstwie z Panem Kazikiem Skibą, malarstwie z Panią Krystyną Chwojnicką, ubijaniu masła z Panią Stefanią Wróblewską czy w praniu na tarze z Panią Dianą Krywiak, pleceniu powróseł z Panem Marianem Kamińskim, garncarstwie z niezwykle miłą Panią B. Arkuszewską.

Gospodarz przygotował pokaz wyrobu drewnianych szyndli - gontów, które dawniej służyły do obijania dachu.

W kuchni królowały wafle pieczone na placie, drożdżowe bułeczki z pieca,kawa a na ognisku zupa i grill obsługiwany przez najlepszą ekipę: Marcina i Piotrka.

Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo, wielkie brawa dla dzieci i trenerów Arki Gdynia, którzy uczestniczyli bardzo aktywnie w naszym festiwalu. Dziękujemy również druhom z OSP Modrzejewo za wielką pomoc.

Do zobaczenia za rok.
Źródło: GOK Tuchomie

Powrót

Do góry


Stopka

design by fast4net

Zamknij