Oficjalny portal Gminy Tuchomie - Wersja kontrastowa serwisu

Urząd Gminy
w Tuchomiu

Menu główne


Narzędzia

Menu lewe

Czy wiesz, że ...
Chocimir z Tuchomia
Według przekazów źródłowych, w średniowieczu Tuchomie stanowiło „stolicę” osobnego terytorium, którego panem (właścicielem) był możny rycerz Chocimir. Żyjący w pierwszej połowie XIV w. Chocimir, w literaturze historycznej zwany też Chocimierzem lub Kazimierzem z Tuchomia, pochodził z możnego, najpotężniejszego na przełomie XIII i XIV w. pomorskiego rodu Święców. Rodzina ta wywodziła się z okolic Słupska w których posiadała wsie Krępa, Lubuń i Kobylnica oraz nieużytki, na których w XIV w. powstało Łosino.

Aktualności


Powiększ tekst Zmniejsz tekst Powrót Drukuj
Data: 23 marzec 2017
16 marca 2017 r., w Warszawie, odbyło się największe forum samorządowe ostatnich lat. Wzięło w nim udział ponad 1,5 tys. samorządowców.
W dyskusji oceniono, że wprowadzone i zapowiadane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości zmiany prawa zmierzają do ponownej centralizacji państwa i pozbawienia samorządu rzeczywistego udziału w sprawowaniu władzy publicznej. Związane jest to m.in. z ograniczaniem kompetencji województw, powiatów i gmin, co ma miejsce od początku bieżącej kadencji parlamentu. Dotyczy to:
- w przypadku samorządów wojewódzkich m.in. odebranie nadzoru nad ośrodkami doradztwa rolniczego, odebranie kompetencji decyzyjnych w zakresie wyznaczania inwestycji sportowych do realizacji w ramach środków z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, planowane ograniczenie kompetencji w zakresie wyboru władz wojewódzkich funduszy ochrony środowiska – tym samym pozbawienie samorządów wojewódzkich wpływu na wydatkowanie środków przez WFOŚ;
- w przypadku samorządów powiatowych m.in. planuje się odebranie zadań prowadzenia powiatowych urzędów pracy oraz poradni psychologiczno – pedagogicznych, planowana jest likwidacja powiatowych inspektoratów nadzoru budowlanego i wprowadzenie w ich miejsce inspektorów okręgowych (administracja rządowa) oraz pozbawienie starostów kompetencji związanych z powoływaniem inspektorów sanitarnych;
- w przypadku gmin: likwidacja gimnazjów oraz ograniczenia związane z funkcjonowaniem oświaty, m.in. ustalanie sieci szkół – wymagana pozytywna opinia kuratora, zwiększenie liczby członków komisji konkursowych wskazywanych przez kuratora w przypadku konkursów na dyrektorów szkół. Ponadto gminy pozbawiono kompetencji związanych z wydawaniem pozwoleń na wycinkę drzew. Gminy pozbawiono także możliwości podejmowania decyzji jak wygląda zbiórka odpadów na ich terenie (np.: wprowadzenie jednolitych kolorów pojemników na odpady w całym kraju – co oznacza dla gmin dodatkowe koszty).
W trakcie spotkania Forum Samorządowego pojawiły się propozycje, w jaki sposób samorządowcy mogą walczyć o samorządność. Jedną z nich jest wspólne działanie wszystkich organizacji samorządowych zrzeszających jednostki samorządu terytorialnego wszystkich szczebli. Stąd m.in. pomysł powołania Samorządowego Komitetu Protestacyjnego.
Podpisanie Karty Samorządności  oraz przyjęcie apelu przedstawicieli środowisk samorządowych w obronie samorządności terytorialnej w Polsce – to najważniejsze punkty Forum Samorządowego.
Forum zostało zorganizowane przez 6 organizacji samorządowych: Związek Miast Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP, Unię Metropolii Polskich, Związek Województw RP, Związek Powiatów Polskich, Unię Miasteczek Polskich oraz Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych.

Powrót

Do góry


Stopka

design by fast4net

Zamknij