Oficjalny portal Gminy Tuchomie - Wersja kontrastowa serwisu

Urząd Gminy
w Tuchomiu

Menu główne


Narzędzia

Menu lewe

Czy wiesz, że ...
Chocimir z Tuchomia
Według przekazów źródłowych, w średniowieczu Tuchomie stanowiło „stolicę” osobnego terytorium, którego panem (właścicielem) był możny rycerz Chocimir. Żyjący w pierwszej połowie XIV w. Chocimir, w literaturze historycznej zwany też Chocimierzem lub Kazimierzem z Tuchomia, pochodził z możnego, najpotężniejszego na przełomie XIII i XIV w. pomorskiego rodu Święców. Rodzina ta wywodziła się z okolic Słupska w których posiadała wsie Krępa, Lubuń i Kobylnica oraz nieużytki, na których w XIV w. powstało Łosino.

Aktualności


Powiększ tekst Zmniejsz tekst Powrót Drukuj
Data: 28 maj 2021
W związku z pojawiającymi się informacjami, iż w naszych okolicach oszuści podszywają się pod pracowników socjalnych i próbują wyłudzić lub ukraść pieniądze najczęściej od starszych, samotnych mieszkańców naszego powiatu - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Tuchomiu ostrzega i radzi, jak odróżnić pracownika socjalnego od potencjalnego oszusta.
Oto lista wskazówek rekomendowanych przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej:
  1. Osobę, która przychodzi sprawdzić sytuację trzeba poprosić o okazanie legitymacji służbowej, ponieważ każdy pracownik socjalny ją posiada. Na legitymacji widnieje zdjęcie pracownika i pieczątka Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tuchomiu. Osoby, która odmawia okazania legitymacji, należy nie wpuszczać do domu.
  2. Zadzwonić lub sprawdzić w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Tuchomiu, czy osoba podająca się za pracownika socjalnego to faktycznie pracownik Ośrodka. (tel. 59 82 150 49).
  3. Zwrócić uwagę, jaki dokument wypełnia osoba, która chce sprawdzić sytuację. Pracownik socjalny powinien mieć kwestionariusz rodzinnego wywiadu środowiskowego, który wypełnia wspólnie z osobą lub rodziną podczas wizyty.
  4. Pracownik socjalny nie prosi o pokazanie oszczędności ani nie ustala miejsca, w którym ktoś je trzyma, w celu sprawdzenia, czy są przechowywane w bezpieczny sposób. Pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tuchomiu nie zbierają żadnych środków pieniężnych od osób prywatnych. Rozliczenia prowadzone są przelewami bankowymi.
  5. Pracownik socjalny nie prosi o kawę, czy herbatę. Prośba o zrobienie kawy, czy herbaty powinna wzbudzić naszą czujność, gdyż może mieć na celu odwrócenie uwagi lub doprowadzić do sytuacji, w której osoba nas odwiedzająca zostanie na chwilę sama.
  6. Pracownik socjalny nie zaczepia ludzi na ulicy i nie proponuje możliwości otrzymania dofinansowania (np. opłat za energię elektryczną), po sprawdzeniu sytuacji mieszkaniowej. Pracownicy socjalni nie przydzielają pomocy finansowej bez wcześniejszego przeprowadzenia wywiadu i wydania decyzji administracyjnej, którą każda starająca się o pomoc osoba otrzymuje na piśmie.
  7. W razie wątpliwości i podejrzeń, że osoba, która się podaje za pracownika socjalnego nim nie jest, należy zgłosić ten fakt niezwłocznie policji.

Powrót

Do góry


Stopka

design by fast4net

Zamknij