Oficjalny portal Gminy Tuchomie - Wersja kontrastowa serwisu

Urząd Gminy
w Tuchomiu

Menu główne


Narzędzia

Menu lewe

Czy wiesz, że ...
Chocimir z Tuchomia
Według przekazów źródłowych, w średniowieczu Tuchomie stanowiło „stolicę” osobnego terytorium, którego panem (właścicielem) był możny rycerz Chocimir. Żyjący w pierwszej połowie XIV w. Chocimir, w literaturze historycznej zwany też Chocimierzem lub Kazimierzem z Tuchomia, pochodził z możnego, najpotężniejszego na przełomie XIII i XIV w. pomorskiego rodu Święców. Rodzina ta wywodziła się z okolic Słupska w których posiadała wsie Krępa, Lubuń i Kobylnica oraz nieużytki, na których w XIV w. powstało Łosino.

Aktualności


Powiększ tekst Zmniejsz tekst Powrót Drukuj
Data: 26 maj 2015
Przypomnijmy, że w kwietniu 2015 r. kończy się obecna kadencja izb rolniczych. Zgodnie z prawem, wybory do samorządu rolnego muszą się odbyć do 60 dni od ostatnich wyborów, koniecznie w dzień wolny od pracy.
Zatem w niedzielę, 31 maja 2015 roku odbędą się wybory do rad powiatowych izb rolniczych.

Czynne i bierne prawo wyborcze w wyborach powszechnego samorządu rolniczego mają: podatnicy podatku rolnego, podatnicy podatku dochodowego z działów specjalnych produkcji rolnej oraz członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych posiadających w nich wkłady gruntowe.

Gmina, w której rolnik płaci podatek jest jednocześnie gminą, w której ma prawo głosować. W czasie głosowania w lokalu wyborczym powinni być obecni: przewodniczący komisji lub jego zastępca oraz co najmniej dwóch członków komisji. W okręgach jednomandatowych, (w których powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 400 ha) głosować można nie więcej niż na jednego kandydata, stawiając znak „X” w kratce z prawej strony, po nazwisku i imieniu kandydata. W okręgach dwumandatowych, (w  których powierzchnia użytków rolnych przekracza 400 ha) głosować można nie więcej niż na dwóch kandydatów, stawiając znak „X” w kratkach z prawej strony, po nazwiskach i imionach dwóch kandydatów. Informacja, co do sposobu głosowania znajdować się będzie na karcie do głosowania.

Po nowelizacji ustawy o izbach rolniczych wybory do walnych zgromadzeń są dwustopniowe: najpierw wybiera się członków tzw. rady powiatowej, ci z kolei – na swym pierwszym posiedzeniu – wybierają spośród siebie przewodniczącego i delegata, którzy wejdą w skład nowego Walnego Zgromadzenia Izby. Zarząd Izby zwoła pierwsze posiedzenia nowo wybranych rad powiatowych w ciągu 21 dni od dnia wyborów do rad powiatowych. W ciągu 42 dni od dnia wyborów do rad powiatowych, ustępujący zarząd Izby zwoła pierwsze posiedzenie nowo wybranego walnego zgromadzenia. Wtedy to zostaną wybrane nowe organy Izby, tj.: Zarząd i Komisja Rewizyjna, a ponadto Komisja Budżetowa i delegat do Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Powrót

Do góry


Stopka

design by fast4net

Zamknij