Oficjalny portal Gminy Tuchomie - Wersja kontrastowa serwisu

Urząd Gminy
w Tuchomiu

Menu główne


Narzędzia

Menu lewe

Czy wiesz, że ...
Dominum tuchomskie
W Skład tuchomskiego klucza dóbr rycerskich (dominium), czyli zespołu kilku wsi, początkowo wchodziły Tuchomie, Tuchomko i Borzytuchom. Pierwszy raz zostały one wymienione w 1315 r. jako „trzy wsie o nazwie Tuchom" („tres villas nuncupatas Tuchom"). W tym bowiem roku margrabia brandenburski, Waldemar, wystawił przywilej synom Wawrzyńca potwierdzający ich majątek ziemski. „Trzy Tuchomia" przypadły w udziale Chocimirowi, który w kolejnych latach dążył do jak najpełniejszego zagospodarowania swojej posiadłości.

Punkty wydawania prepartów jodu na wypadek wystąpienia zagrożenia radiacyjnego


Powiększ tekst Zmniejsz tekst Powrót Drukuj

W przypadku zaistnienia zdarzenia radiacyjnego na terenie gminy Tuchomie, tabletki jodku potasu będą wydawane bezpłatnie dla mieszkańców w następujących punktach:

  Lp.

NAZWA

 1.

Zespół Szkół w Tuchomiu

 2.

Szkoła Podstawowa w Kramarzynach


Wydawanie preparatu zostanie uruchomione dopiero w sytuacji zagrożenia radiacyjnego. Jeżeli dojdzie do zdarzenia radiacyjnego, stosowny komunikat zostanie podany w mediach ogólnopolskich i lokalnych, a dystrybucja tabletek ruszy natychmiast po wydaniu stosownej decyzji przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

 Dawkowanie preparatu jodku potasu jest uzależnione od wieku osoby przyjmującej:

  • dorośli do 60 r.ż. i dzieci powyżej 12 r.ż. - 2 tabletki (co odpowiada 100 mg jodu)
  • dzieci od 3 do 12 r.ż. - 1 tabletka (50 mg jodu)
  • dzieci od 1 miesiąca życia do 3 r.ż. - 1/2 tabletki (25 mg jodu)
  • noworodki - 1/4 tabletki (12,5 mg jodu)
  • kobiety w ciąży i karmiące piersią - 2 tabletki (100 mg jodu).

Tak jak w przypadku innych leków, także w przypadku tabletek ze stabilnym jodem, jeśli występują jakiekolwiek obawy, choroby przewlekłe lub jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do możliwości przyjęcia leku, należy skonsultować się z lekarzem.


Państwowa Agencja Atomistyki i Centralne Laboratorium Ochrony Radiologicznej prowadzą stały monitoring poziomu promieniowania w atmosferze. Wyniki monitoringu oraz komunikaty dostępne są na stronie internetowej www.gov.pl/web/paa.
Do góry


Stopka

design by fast4net

Zamknij