Oficjalny portal Gminy Tuchomie - Wersja kontrastowa serwisu

Urząd Gminy
w Tuchomiu

Menu główne


Narzędzia

Menu lewe

Czy wiesz, że ...
Chocimir z Tuchomia
Według przekazów źródłowych, w średniowieczu Tuchomie stanowiło „stolicę” osobnego terytorium, którego panem (właścicielem) był możny rycerz Chocimir. Żyjący w pierwszej połowie XIV w. Chocimir, w literaturze historycznej zwany też Chocimierzem lub Kazimierzem z Tuchomia, pochodził z możnego, najpotężniejszego na przełomie XIII i XIV w. pomorskiego rodu Święców. Rodzina ta wywodziła się z okolic Słupska w których posiadała wsie Krępa, Lubuń i Kobylnica oraz nieużytki, na których w XIV w. powstało Łosino.

Herb


Powiększ tekst Zmniejsz tekst Powrót Drukuj



 
 
Opis herbu:
w polu czerwonym półpostać rycerza srebrnego z mieczem srebrnym w prawej ręce i tarczą w lewej ręce, na tarczy z okuciem srebrnym w polu czerwonym rybogryf srebrny.

Wybór rycerza jako godła w herbie Gminy Tuchomie ma uzasadnienie historyczne. Postać nawiązuje do Chocimira, pochodzącego ze słowiańskiego, najzamożniejszego rodu rycerskiego Pomorza Wschodniego okresu średniowiecza, zwanego Święcami (herbu Gryforyb), któremu w 1315 r., margrabia brandenburski Waldemar potwierdził prawo do wsi Tuchomie ze wszystkimi przynależnościami.
Do góry


Stopka

design by fast4net

Zamknij