Oficjalny portal Gminy Tuchomie

Urząd Gminy
w Tuchomiu

Menu główne


Narzędzia

Menu lewe

Czy wiesz, że ...
Dominum tuchomskie
W Skład tuchomskiego klucza dóbr rycerskich (dominium), czyli zespołu kilku wsi, początkowo wchodziły Tuchomie, Tuchomko i Borzytuchom. Pierwszy raz zostały one wymienione w 1315 r. jako „trzy wsie o nazwie Tuchom" („tres villas nuncupatas Tuchom"). W tym bowiem roku margrabia brandenburski, Waldemar, wystawił przywilej synom Wawrzyńca potwierdzający ich majątek ziemski. „Trzy Tuchomia" przypadły w udziale Chocimirowi, który w kolejnych latach dążył do jak najpełniejszego zagospodarowania swojej posiadłości.

Aktualności


Powiększ tekst Zmniejsz tekst Powrót Drukuj
Data: 26 maj 2020
27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze w pełni wolne wybory w Polsce po II wojnie światowej – były to wybory samorządowe.
W 2020 r. mija zatem 30 lat od tego wydarzenia, zaś 27 maja obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. W tym roku miał on mieć w naszej gminie wyjątkowo uroczysty charakter, tak jak miało to miejsce 5 lat temu z okazji obchodów 25 rocznicy samorządności. Niestety epidemia koronawirusa pokrzyżowała te plany. Jedyne na co możemy sobie pozwolić to udostępnienie dla publiczności, przygotowanej przez Gminny Ośrodek Kultury w Tuchomiu, okolicznościowej wystawy, którą będzie można obejrzeć przy GOK w Tuchomiu.

Poniżej przedstawiamy też krótkie podsumowanie minionych 30 lat w naszej gminie, zachęcając Państwa do lektury.

Minione 30 lat to dla Gminy Tuchomie okres dynamicznego rozwoju. Porównując stan z roku 1990 i 2020 daje się zauważyć olbrzymi wzrost potencjału społecznego i gospodarczego naszej gminy. W tym czasie liczba mieszkańców wzrosła o 662 osoby (z 3555 w 1990 r. do 4217 w 2020 r.). W okresie 30 lat w Gminie Tuchomie zrealizowano szereg inwestycji prorozwojowych. Czas ten można podzielić na dwa etapy: przed, i po wejściu naszego kraju do Unii Europejskiej. Do roku 2004 realizowaliśmy rocznie dwie lub trzy inwestycje. Od czasu wejścia do Unii Europejskiej realizujemy ich od kilkunastu do trzydziestu w skali roku.

Jedną z pierwszych była telefonizacji gminy. Udało się ją zrealizować przy dużym udziale Społecznego Komitetu Telefonizacji Gminy Tuchomie. Pamiętajmy przy tym, że początek lat dziewięćdziesiątych to czas kiedy nie istniała jeszcze telefonia komórkowa. Zatem inwestycja ta była bardzo oczekiwana przez mieszkańców.

Kolejnym wielkim wyzwaniem dla samorządu gminnego – w pełni zrealizowanym – było stworzenie naszym młodym mieszkańcom odpowiednich warunków do nauki. W tym czasie wybudowane zostały dwa nowoczesne kompleksy szkolne wraz z salami gimnastycznymi i kompleksami boisk: w Tuchomiu oraz Kramarzynach. W roku 2019 w naszej gminie, jako pierwszej gminie wiejskiej z naszego powiatu, powstał nowoczesny gminny żłobek.

Z zadań inwestycyjnych wskazać należy jako jedno z dużych osiągnięć rozwiązanie spraw gospodarki wodno – ściekowej. W tym czasie powstała ponad 50 kilometrowa sieć kanalizacyjna, do której podłączonych jest 750 obiektów. Posiadamy dwie oczyszczalnie ścieków. W miejscach, gdzie doprowadzenie kanalizacji okazywało się niezasadne powstało, przy wsparciu gminy, 210 przydomowych oczyszczalni ścieków. Tym sposobem, na dzień dzisiejszy, praktycznie w 100 % rozwiązaliśmy kwestie gospodarki ściekowej. Ma to również duże znaczenie dla środowiska naturalnego. W okresie minionych 25 lat rozwiązaliśmy również kwestię dostarczania wody dla mieszkańców. Obecnie gmina posiada 110 km sieci wodociągowej.

W ostatnich latach stawialiśmy przede wszystkim na poprawę stanu dróg. W tym celu Rada Gminy Tuchomie podjęła specjalną uchwałę ustanawiając w 2018 r. Plan Modernizacji Dróg Gminnych. W jego ramach corocznie kolejne odcinki dróg gminnych zyskują nawierzchnię asfaltową, z kostki polbruk, płyt betonowych lub są w inny sposób remontowane. Od 2015 r., wspierając finansowo Powiat Bytowski, doprowadziliśmy do sytuacji, że wszystkie drogi powiatowe w naszej gminie (ok. 40 km), do końca 2020 r., zostaną wyremontowane. Ostatni odcinek, łączący Tuchomie z Modrzejewem, zostanie przebudowany jeszcze w bieżącym roku.

Gmina Tuchomie stawia także na ekologię. Ze środków zewnętrznych zrealizowaliśmy szereg projektów z udziałem mieszkańców, w ramach których gospodarstwa domowe zyskały panele solarne, instalacje fotowoltaiczne i pompy ciepła. Instalacje takie znalazły się także na budynkach użyteczności publicznej. Do końca 2020 r. zrealizujemy kolejny, podobny projekt.

W minionych 30 latach stawialiśmy także na rozwój takich dziedzin życia społecznego jak kultura, sport, turystyka. Gminny Ośrodek Kultury oferuje mieszkańcom szereg ciekawych imprez kulturalnych. Co roku w każdej z miejscowości naszej gminy organizowane są festyny i imprezy okolicznościowe, przyczyniające się do integracji mieszkańców. W każdym sołectwie znajduje się sala wiejska. Najnowszą, w Masłowiczkach, oddano do użytku w 2019 r. W tym czasie powstała także bogata baza sportowa. Posiadamy trzy kompleksy typu ORLIK (Tuchomie, Kramarzyny i Trzebiatkowa) praktycznie w każdej miejscowości zlokalizowane są boiska wielofunkcyjne (z sztuczną nawierzchnią), trawiaste oraz place sportowo-rekreacyjne. Posiadamy też dwie sale gimnastyczne. Co najważniejsze obiekty te tętnią „sportowym życiem”. Powstało także ponad 65 km ścieżek pieszo-rowerowych a w 2020 r. nowa wieża widokowa na Górze Lemana w Piasznie. W tym obszarze duże znaczenie będzie miał także, realizowany obecnie, projekt „Kształtowanie przestrzeni publicznej na terenie Gminy Tuchomie”.

Zadbaliśmy także o bezpieczeństwo. W naszej gminie funkcjonuje dziewięć jednostek OSP. Wszystkie posiadają zadbane remizy, są wyposażone w samochody pożarnicze oraz posiadają nowoczesne motopompy. Najważniejsze jest jednak to, że OSP w naszej gminie zrzesza setki strażaków - ochotników, gotowych bezinteresownie nieść pomoc innym.

Gmina zmieniła także swoje oblicze pod względem gospodarczym. Z typowo rolniczej w roku 1990 stała się obecnie gminą z dużym potencjałem przemysłowym. Praktycznie wszystkie obiekty po zakładach pracy funkcjonujących przed rokiem 1990 są obecnie zagospodarowane przez lokalnych przedsiębiorców. Znajdują się w nich bardzo prężne, nastawione na rozwój, zakłady pracy. Powstały także nowe zakłady pracy. Wszystkie one dają zatrudnienie mieszkańcom naszej gminy. W roku 1990 zarejestrowanych działalności gospodarczych na terenie gminy było 58. Obecnie jest ich 175.

Dużym, pozytywnym potencjałem naszej gminy są mieszkańcy. Ich aktywność, umiejętność organizowania się i współpracy ma bardzo duży wpływ na rozwój. Obecnie w gminie Tuchomie funkcjonuje 30 organizacji pozarządowych. Organizacje te bardzo dobrze potrafią wykorzystywać szansę jaką jest możliwość pozyskiwania środków zewnętrznych na różnego rodzaju przedsięwzięcia.

Z pewnością do rozwoju naszej gminy przyczyniły się wszystkie osoby, które w ciągu minionych 30 lat pracowały społecznie na jej rzecz. Była to olbrzymia rzesza ludzi: radnych wszystkich kadencji, sołtysów, pracowników urzędu gminy i jednostek organizacyjnych oraz innych osób. Wszystkim im za to należą się wyrazy podziękowania.

Ciekawostką z 30 lat funkcjonowania samorządu zapewne będzie informacja, że jeden z radnych pełni tę funkcję od początku funkcjonowania samorządu. Jest to Pan Ryszard Mrozek Gliszczyński. Podobnym osiągnięciem, jako jeden z nielicznych włodarzy w kraju, poszczycić się może Wójt Gminy Tuchomie Pan Jerzy Lewi Kiedrowski, który swoją funkcję sprawuje od 1990r. Rada Gminy w ciągu 30 lat podjęła 1666 uchwał.

Z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego wszystkim mieszkańcom pracującym dla dobra lokalnej społeczności – naszej gminy, pracownikom samorządowym zatrudnionym w Urzędzie Gminy oraz pozostałych gminnych jednostkach organizacyjnych, radnym, sołtysom, członkom rad sołeckich, składamy serdeczne gratulacje i wyrazy uznania za zaangażowanie i codzienną pracę na rzecz naszych mieszkańców.

Dziękując za owocną współpracę życzymy wytrwałości w realizowaniu powierzonych zadań, konsekwencji w działaniach, sukcesów zawodowych oraz samych pogodnych dni w życiu osobistym. Niech społeczna akceptacja naszego wspólnego wysiłku będzie źródłem satysfakcji i motywacji do dalszej pracy.

Wójt Gminy Tuchomie
Jerzy Lewi Kiedrowski

Przewodniczący Rady Gminy
Wiesław Bezhubka

Powrót

Do góry


Stopka

design by fast4net

Zamknij