Oficjalny portal Gminy Tuchomie

Urząd Gminy
w Tuchomiu

Menu główne


Narzędzia

Menu lewe

Czy wiesz, że ...
Dominum tuchomskie
W Skład tuchomskiego klucza dóbr rycerskich (dominium), czyli zespołu kilku wsi, początkowo wchodziły Tuchomie, Tuchomko i Borzytuchom. Pierwszy raz zostały one wymienione w 1315 r. jako „trzy wsie o nazwie Tuchom" („tres villas nuncupatas Tuchom"). W tym bowiem roku margrabia brandenburski, Waldemar, wystawił przywilej synom Wawrzyńca potwierdzający ich majątek ziemski. „Trzy Tuchomia" przypadły w udziale Chocimirowi, który w kolejnych latach dążył do jak najpełniejszego zagospodarowania swojej posiadłości.

Aktualności


Powiększ tekst Zmniejsz tekst Powrót Drukuj
Data: 25 luty 2021
Wójt Gminy Tuchomie informuje, że do dnia 08.03.2021 r. prowadzi dodatkowy nabór mieszkańców zainteresowanych udziałem w projekcie pn. „Instalacja odnawialnych źródeł energii na terenie Gmin Borzytuchom, Czarna Dąbrówka i Tuchomie” pozwalającym na dofinansowanie instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii do 85% kosztów kwalifikowalnych ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.
Koszt mieszkańca obejmują: 15% wkładu własnego, podatek VAT oraz 8% podatek od dotacji ok. 4000,00 zł brutto

Dostępne instalacje:
Kocioł na biomasę (pellety) – 4 instalacje o mocy 12 KW (powierzchnia grzewcza do 120 m2) i 1 instalacja o mocy 28 KW ( powierzchnia grzewcza do 280 m2 ).

Kocioł na biomasę to kocioł centralnego ogrzewania wykorzystujący odnawialne źródło energii jako surowiec grzewczy. Surowcem tym są najczęściej pellety – materiał opałowy ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadów drzewnych (trociny, wióry, zrębki). Alternatywnie surowiec grzewczy stanowić może również kora, słoma lub ziarna owsa. Kotły na biomasę najczęściej wyposażone są w automatyczne podajniki oraz system automatycznego sterowania zapalaniem, wygaszaniem i dopływem powietrza. Dzięki temu z jednej strony wymagają minimalnego nakładu własnej pracy (znacznie mniejszego niż w przypadku kotłów zasypowych lub kotłów na ekogroszek), a z drugiej umożliwiają racjonalne spalanie paliwa w zależności od zapotrzebowania na ciepło. Pomaga to w osiągnięciu optymalnego efektu ekonomicznego.

Podczas spalania pelletu powstaje bardzo mała ilość popiołu (ok 5 kg z 1 tony surowca grzewczego), emitowana jest minimalna ilość substancji toksycznych do atmosfery. Niskie jest również pylenie, dzięki czemu kocioł na pellety może być zainstalowany nie tylko w typowej kotłowni, ale również np. w garażu czy warsztacie.

W ramach operacji zostaną zamontowane piece klasy 5 (wyłącznie na biomasę) spełniające zalecenia Komisji Europejskiej w zakresie czystości spalin Ecodesign. Dodatkowo, aby zamontować tego rodzaju kocioł powinny zostać spełnione 2 warunki techniczne tj. pomieszczenie gdzie ma zostać zainstalowany piec powinno mieć ok. 3m2 powierzchni oraz budynek powinien posiadać komin ceramiczny bądź komin z wkładem kwaso-żara odpornym ( komin powinien być dostosowany na dzień montażu pieca).

Powrót

Do góry


Stopka

design by fast4net

Zamknij