Oficjalny portal Gminy Tuchomie

Urząd Gminy
w Tuchomiu

Menu główne


Narzędzia

Menu lewe

Czy wiesz, że ...
Chocimir z Tuchomia
Według przekazów źródłowych, w średniowieczu Tuchomie stanowiło „stolicę” osobnego terytorium, którego panem (właścicielem) był możny rycerz Chocimir. Żyjący w pierwszej połowie XIV w. Chocimir, w literaturze historycznej zwany też Chocimierzem lub Kazimierzem z Tuchomia, pochodził z możnego, najpotężniejszego na przełomie XIII i XIV w. pomorskiego rodu Święców. Rodzina ta wywodziła się z okolic Słupska w których posiadała wsie Krępa, Lubuń i Kobylnica oraz nieużytki, na których w XIV w. powstało Łosino.

Aktualności


Powiększ tekst Zmniejsz tekst Powrót Drukuj
Data: 25 lipiec 2019
Gmina Tuchomie informuje, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego „Agroenergia”.
Celem programu jest kompleksowe wsparcie związane z ograniczeniem negatywnego wpływu na środowisko prowadzonych działalności rolniczych.
 
W ramach programu można uzyskać dofinasowanie na następujące przedsięwzięcia:
  1. Przedsięwzięcia dotyczące budowy nowych jednostek wytwórczych wraz z podłączeniem ich do sieci dystrybucyjnej/przesyłowej, w których do produkcji energii wykorzystuje się:
    1. energię ze źródeł odnawialnych,
    2. ciepło odpadowe,
    3. ciepło pochodzące z kogeneracji.
  1. Przedsięwzięcia polegające m.in. na budowie, rozbudowie lub modernizacji instalacji produkcyjnych lub urządzeń, prowadzące do zmniejszania zużycia surowców pierwotnych (w ramach własnych ciągów produkcyjnych), w tym poprzez zastąpienie ich surowcami wtórnymi, odpadami lub prowadzące do zmniejszenia ilości wytwarzanych odpadów, w tym m.in.:
    1. Technologie bezodpadowe (TBO) oraz niskoodpadowe technologie produkcji zapewniające możliwie kompleksowe wykorzystanie stosowanych surowców;
    2. Technologie ograniczające jednostkowe zużycie wody
      w procesach produkcyjnych lub systemy zamkniętych obiegów wody;
    3. Technologie produkcji materiałów z wykorzystaniem ubocznych produktów spalania/procesów produkcyjnych lub odpadów wytwarzanych przez wnioskodawcę;
    4. Technologie służące do wytwarzania paliw alternatywnych i substratów do ich produkcji z wytwarzanych przez wnioskodawcę odpadów w tym osadów;
    5. Modernizacja stacji demineralizacji i dekarbonizacji wody (o ile jest niezbędna do realizacji inwestycji generującej efekt ekologiczny).
  2. Przedsięwzięcia zgodne z „Obwieszczeniem Ministra Energii z dnia 23 listopada 2016 r. w sprawie szczegółowego wykazu przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej” mające na celu poprawę efektywności energetycznej, a także zmierzające ku temu zmiany technologiczne w istniejących obiektach, instalacjach i urządzeniach technicznych, m.in.:
    1. Technologie racjonalizacji zużycia energii elektrycznej,
    2. Technologie racjonalizacji zużycia ciepła,
    3. Modernizacje procesów przemysłowych w zakresie efektywności energetycznej.
  3. Wdrażanie systemów zarządzania energią i jej jakością oraz wdrażanie systemów zarządzania sieciami elektroenergetycznymi w obiektach przedsiębiorstw.
     
    Wnioski należy składać w terminie od 08.07.2019 r. – 20.12.2019 r. lub do wyczerpania alokacji środków.
Alokacja:
kwota alokacji dla zwrotnych oraz bezzwrotnych form dofinansowania –  do 200 000 tys. zł 
  1. dla bezzwrotnych form dofinansowania – do 80 000 tys. zł  
  2. dla zwrotnych form dofinansowania – do 120 000 tys. zł 
Formy dofinansowania:
Dofinansowanie będzie udzielone w formie pożyczki, dotacji zgodnie z programem priorytetowym „Agroenergia”
 
Beneficjenci:
Wyłącznie rolnicy indywidualni.

Więcej szczegółów dot. naboru na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pod linkiem: http://www.nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-krajowe/programy-priorytetowe/agroenergia/nab//

Osoby zainteresowane składaniem wniosków o dofinansowanie mogą skorzystać z pomocy Fundacji Dar Oze, która zajmuje się tworzeniem wniosków oraz jest do dyspozycji od podpisania umowy aż po rozliczanie projektu. Fundacja tworzy również wnioski o uzyskanie dofinasowania z programu Czyste Powietrze oraz z Regionalnych Programów Operacyjnych. Z ofertą Fundacji można się zapoznać poprzez stronę internetową:  http://fundacjadaroze.pl/. Kontakt telefoniczny pod nr telefonu: 575 475 306, 575 887 402, 785 016 778 oraz pod adresem e-mail: info@fundacjadaroze.pl.


Powrót

Do góry


Stopka

design by fast4net

Zamknij