Oficjalny portal Gminy Tuchomie

Urząd Gminy
w Tuchomiu

Menu główne


Narzędzia

Menu lewe

Czy wiesz, że ...
Chocimir z Tuchomia
Według przekazów źródłowych, w średniowieczu Tuchomie stanowiło „stolicę” osobnego terytorium, którego panem (właścicielem) był możny rycerz Chocimir. Żyjący w pierwszej połowie XIV w. Chocimir, w literaturze historycznej zwany też Chocimierzem lub Kazimierzem z Tuchomia, pochodził z możnego, najpotężniejszego na przełomie XIII i XIV w. pomorskiego rodu Święców. Rodzina ta wywodziła się z okolic Słupska w których posiadała wsie Krępa, Lubuń i Kobylnica oraz nieużytki, na których w XIV w. powstało Łosino.

Aktualności


Powiększ tekst Zmniejsz tekst Powrót Drukuj
Data: 7 kwiecień 2016
W ostatnim czasie na terenie Gminy Tuchomie dochodzi do wielu przypadków wypalania traw. Spowodowało to zagrożenie pożarowe dla pobliskich lasów i gospodarstw domowych.
Ochotnicze Straże Pożarne z terenu naszej gminy w ostatnich dniach musiały często wyjeżdżać do tego typu przypadków. Wypalanie traw powoduje duże zagrożenie pożarowe, jak również zagrożenie w ruchu drogowym (dym). Często jest też niebezpieczne dla osób, które dokonują podpaleń. Parę dni temu mieliśmy do czynienia z wypadkiem śmiertelnym przy wypalaniu traw w miejscowości Trzebiatkowa. Zwracam się zatem z apelem do mieszkańców gminy Tuchomie o to, by zaniechać wypalania traw na terenie naszej Gminy.

Wójt Gminy Tuchomie przypomina, że wypalanie traw jest niezgodne z polskim prawem i grozi odpowiedzialnością karną. Za umyślne podpalenie nieużytków grozi kara grzywny, a nawet pozbawienie wolności.

Wójt Gminy Tuchomie
Jerzy Lewi Kiedrowski


Przepisy prawne w tym zakresie:
Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2013 r., poz. 627 z późn. zm.) określa:
  • Art. 124. Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów.
  • Art. 131. Kto: (...) wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary – podlega karze aresztu albo grzywny.
Ustawa z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz.U. z 2011r. nr 12, poz. 59 z późn. zm.) określa:
  • Art. 30. 3. W lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:
    • rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego,
    • korzystania z otwartego płomienia,
    • wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych.
    • Przepisy ust. 3 nie dotyczą działań i czynności związanych z gospodarką leśną, pod warunkiem że czynności te nie stanowią zagrożenia pożarowego. 
oraz Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca  2010r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. z 2010r. Nr 109, poz. 719), Ustawa z dnia 20 maja 1971r. Kodeks wykroczeń (Dz.U. z 2010r. Nr 46, poz. 275 z późn. zm.), Ustawa z dnia 6 czerwca 1997r. Kodeks karny (Dz.U. z 1997r. Nr 88, poz. 553 z późn. zm.) 

Powrót

Do góry


Stopka

design by fast4net

Zamknij