Oficjalny portal Gminy Tuchomie

Urząd Gminy
w Tuchomiu

Menu główne


Narzędzia

Menu lewe

Czy wiesz, że ...
Dominum tuchomskie
W Skład tuchomskiego klucza dóbr rycerskich (dominium), czyli zespołu kilku wsi, początkowo wchodziły Tuchomie, Tuchomko i Borzytuchom. Pierwszy raz zostały one wymienione w 1315 r. jako „trzy wsie o nazwie Tuchom" („tres villas nuncupatas Tuchom"). W tym bowiem roku margrabia brandenburski, Waldemar, wystawił przywilej synom Wawrzyńca potwierdzający ich majątek ziemski. „Trzy Tuchomia" przypadły w udziale Chocimirowi, który w kolejnych latach dążył do jak najpełniejszego zagospodarowania swojej posiadłości.

Aktualności


Powiększ tekst Zmniejsz tekst Powrót Drukuj
Data: 25 styczeń 2019
Powiat Bytowski wraz z gminami: Borzytuchom, Bytów, Czarna Dąbrówka, Kołczygłowy, Lipnica, Miastko, Parchowo, Studzienice, Trzebielino oraz Tuchomie, realizuje partnerski projekt pn.: „Budowa systemu powiadamiania i alarmowania ludności oraz zintegrowanej łączności w powiecie bytowskim w uwarunkowaniach zagrożenia, w szczególności powodziowego”.
Projekt realizowany zostanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.
 
Wartość projektu wynosi 2 999 466,56 zł, dofinansowanie wynosi 2 549 546,57 zł tj. 85%.
 
Cele projektu
 
Celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa w skali lokalnej, a także lepsze zabezpieczenia terenów zurbanizowanych przed skutkami podtopień i powodzi spowodowanych nawalnymi opadami oraz innych zagrożeń naturalnych. W ramach projektu zaplanowane zostały do realizacji prace związane z montażem urządzeń systemu powiadamiania i alarmowania ludności oraz zintegrowanej łączności w powiecie bytowskim w uwarunkowaniach zagrożenia.
 
Projektowany system składa się z następujących elementów:
  • stacje pogodowe mierzące parametry środowiskowe takie jak: siła wiatru, temperatury, wilgotność, opady;
  • stacje pomiarowe mierzące poziom i szybkość ewentualnego przybierania wody w kluczowych miejscach;
  • system transmisji danych niezależny od powszechnie używanego systemu GSM;
  • syren elektronicznych, które oprócz dźwięku syreny mogą również przekazywać komunikaty głosowe;
  • tablice wyświetlające komunikaty tekstowe;
  • dodatkowy system oparty na powiadamianiu o zagrożeniach za pomocą wiadomości sms.
Efekty projektu
 
Nowy system powiadamiania i alarmowania spowoduje realizacje założonych celów, a także spełni określone potrzeby regionu w postaci monitorowania stanu środowiska, w tym poziomu wód w miejscach mogących powodować zagrożenia powodziowe. Umożliwi monitorowanie niebezpiecznych zjawisk pogodowych, co spowoduje lepsze możliwości reagowania i podejmowania działań zapobiegawczych bądź ewakuacyjnych

 


Powrót

Do góry


Stopka

design by fast4net

Zamknij