Oficjalny portal Gminy Tuchomie

Urząd Gminy
w Tuchomiu

Menu główne


Narzędzia

Menu lewe

Czy wiesz, że ...
Chocimir z Tuchomia
Według przekazów źródłowych, w średniowieczu Tuchomie stanowiło „stolicę” osobnego terytorium, którego panem (właścicielem) był możny rycerz Chocimir. Żyjący w pierwszej połowie XIV w. Chocimir, w literaturze historycznej zwany też Chocimierzem lub Kazimierzem z Tuchomia, pochodził z możnego, najpotężniejszego na przełomie XIII i XIV w. pomorskiego rodu Święców. Rodzina ta wywodziła się z okolic Słupska w których posiadała wsie Krępa, Lubuń i Kobylnica oraz nieużytki, na których w XIV w. powstało Łosino.

Aktualności


Powiększ tekst Zmniejsz tekst Powrót Drukuj
Data: 12 październik 2022
Informujemy o możliwości ubiegania się o dofinansowanie na realizację inwestycji w zakresie demontażu, transportu oraz unieszkodliwiania wyrobów zawierających azbest.
Dofinansowanie skierowane jest do osób fizycznych, osób prawnych i przedsiębiorców oraz wspólnot mieszkaniowych i jednostek sektora finansów publicznych będące gminnymi osobami prawnymi posiadające tytuł prawny do nieruchomości zlokalizowanych w granicach administracyjnych Gminy Tuchomie i nie posiadające zaległości finansowych wobec Gminy Tuchomie.

Środki finansowe na realizację przedmiotowego zadania będą pochodziły ze środków własnych mieszkańców oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku w ramach konkursu pod nazwą „Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu województwa pomorskiego” (edycja 2022).

Na wysokość dofinansowania składać się może:
  1. 1) Dotacja z WFOŚiGW w Gdańsku:
    1. w wysokości nie większej niż 600 zł za tonę odpadu zawierającego azbest - jeżeli na zadanie składają się łącznie: demontaż, zbieranie, transport i unieszkodliwienie odpadu;
    2. w wysokości nie większej niż 300 zł za tonę odpadu zawierającego azbest - jeżeli na zadanie składa się wyłącznie transport i unieszkodliwienie odpadu.
  2. Środki własne właściciela nieruchomości stanowić będą różnicę między całkowitym kosztem kwalifikowanym zadania a dotacją przyznaną przez WFOŚiGW w Gdańsku.
Udzielenie dofinansowania przez Fundusz nastąpi na zasadzie refundacji kosztów kwalifikowanych, poniesionych na realizację zadań objętych umową o dofinansowanie. Kosztami kwalifikowanymi zadania są wyłącznie koszty demontażu, zbierania, transportu, zabezpieczania i unieszkodliwiania odpadów zawierających azbest, poniesione w 2022 roku i/albo do 15.11.2023 roku.

Prace związane z usunięciem wyrobów zawierających azbest prowadzone będą przez firmę wyłonioną przez Gminę Tuchomie zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych.

Dofinansowanie nie dotyczy zakupu i montażu nowych pokryć dachowych.

Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do skorzystania z dotacji.

Wnioski wraz z niezbędnymi załącznikami należy składać w terminie od dnia 25.10.2022 r. w wersji papierowej w Urzędzie Gminy Tuchomie, ul. Jana III Sobieskiego 16 – pok. nr 3 (na parterze) lub wysłać listownie na adres Urzędu Gminy w Tuchomiu, ul. Jana III Sobieskiego 16, 77-133 Tuchomie) - decyduje data wpływu do Urzędu.

Podmiot zamierzający ubiegać się o dofinasowanie zobowiązany jest złożyć następujące dokumenty:
  1. Wniosek z zakwalifikowanie nieruchomości do konkursu na usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Tuchomie.
  2. Kserokopię  dokumentu  potwierdzającego  tytuł  prawny  do  nieruchomości  (w przypadku współwłaścicieli zgody wszystkich właścicieli na realizację zadania).
  3. Ocenę stanu i możliwości bezpiecznego użytkowania wyrobów zawierających azbest.
  4. Oświadczenie o prowadzeniu działalności gospodarczej.
  5. Klauzula informacyjna.
  6. Kserokopię  zgłoszenia  w  Wydziale  Architektoniczno-Budowlanym  Starostwa  Powiatowego w  Bytowie  robót  budowlanych  lub  decyzji  pozwolenia  na  budowę,  montaż,  przebudowę, remont lub wykonanie innych robót budowlanych obejmujących w swoim zakresie demontaż wyrobów zawierających azbest (o ile dotyczy).
  7. Kolorowe  zdjęcie obiektu, z którego zdejmowany będzie azbest  lub miejsce składowania wyrobów zawierających azbest wraz z opisem zawierającym dokładny adres.
  8. Zaświadczenie  o  otrzymanej  pomocy  de  minimis,  pomocy  de  minimis  w  rolnictwie oraz pomocy de minimis w rybołówstwie jakie otrzymał podmiot w roku, w którym ubiega się o  pomoc  oraz  w  ciągu  dwóch  poprzedzających  go  latach, albo świadczenie o  wielkości pomocy   de   minimis,   pomocy   de   minimis   w   rolnictwie   oraz   pomocy   de   minimis w rybołówstwie, jakie otrzymał w  tym okresie, albo oświadczenie o nieotrzymaniu  takiej pomocy w tym okresie (dot. podmiotów prowadzących działalność gospodarczą).
  9. Informacje określone w Rozporządzeniu Rady  Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu  informacji  przedstawianych przez podmiot  ubiegający  się  o  pomoc  de  minimis, albo w Rozporządzeniu Rady Ministrów  z dnia 11 czerwca 2010 r. w sprawie informacji składanych  przez  podmioty  ubiegające  się  o  pomoc  de  minimis  w  rolnictwie lub rybołówstwie (dot. podmiotów prowadzących działalność gospodarczą).
O zakwalifikowaniu zadania do dofinansowania decyduje kolejność złożenia kompletnego wniosku wraz z niezbędnymi załącznikami. Złożenie wniosku nie jest jednoznaczne z przyznaniem dofinansowania, gdyż realizacja uzależniona jest od otrzymania przez Gminę Tuchomie dotacji z WFOŚiGW w Gdańsku oraz od możliwości finansowych Gminy.

Planowany termin realizacji zadania: II kwartał 2023 roku – IV kwartał 2023 roku.

Więcej informacji można uzyskać w Urzędzie Gminy w Tuchomiu pod numerem telefonu: 059 821 50 51.

Usunięcie wyrobów zawierających azbest przyniesie korzyści społeczne, ekonomiczne i ekologiczne w gminie, polegające na zmniejszeniu emisji włókien azbestu, uzyskaniu poprawy ochrony zdrowia mieszkańców, a także poprawę wyglądu zewnętrznego obiektów budowlanych i ich stanu technicznego. W rezultacie zostaną stworzone właściwe warunki zdrowotne dla obecnych i przyszłych pokoleń oraz nastąpi poprawa stanu środowiska naturalnego.

Jednocześnie przypominamy, iż zgodnie z „Programem usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski”, wszystkie wyroby zawierające azbest muszą być wyłączone z użytku i unieszkodliwione do końca 2032 roku. Zgodnie z przepisami obowiązek usunięcia azbestu spoczywa na właścicielach budynków.
 
Załączniki:
  1. Wniosek z zakwalifikowanie nieruchomości do konkursu na usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Tuchomie.
  2. Ocena stanu i możliwości bezpiecznego użytkowania azbestu
  3. Oświadczenie o prowadzeniu działalności gospodarczej
  4. Klauzula informacyjna.

Pliki do pobrania:
Powrót

Do góry


Stopka

design by fast4net

Zamknij