Oficjalny portal Gminy Tuchomie

Urząd Gminy
w Tuchomiu

Menu główne


Narzędzia

Menu lewe

Czy wiesz, że ...
Chocimir z Tuchomia
Według przekazów źródłowych, w średniowieczu Tuchomie stanowiło „stolicę” osobnego terytorium, którego panem (właścicielem) był możny rycerz Chocimir. Żyjący w pierwszej połowie XIV w. Chocimir, w literaturze historycznej zwany też Chocimierzem lub Kazimierzem z Tuchomia, pochodził z możnego, najpotężniejszego na przełomie XIII i XIV w. pomorskiego rodu Święców. Rodzina ta wywodziła się z okolic Słupska w których posiadała wsie Krępa, Lubuń i Kobylnica oraz nieużytki, na których w XIV w. powstało Łosino.

Aktualności


Powiększ tekst Zmniejsz tekst Powrót Drukuj
Data: 23 październik 2019
W dniach 15-24 września 2019 r. Gmina Tuchomie realizowała Projekt EVLAN (EVeryone’s LANguage) na temat „Integracja językowa i emigracja” sfinansowany w ramach Programu Europa dla Obywateli. Uczestnikami byli partnerzy zagraniczni z Włoch, Czech, Słowacji oraz goście z Polski.
16 września odbyły się konferencje, w których prelegentami byli p. Martino Bonacci – adwokat, p. Małgorzata Budnik-Żabicka – prawnik i językoznawca. Tematami wystąpień były problemy emigracyjne i adaptacyjne w świetle integracji językowej. W dyskusji brali udział licznie przybyli goście z Gminy Tuchomie m. in. wicewójt p. Małgorzata Wnuk Lipińska, radni, przedstawiciele kół gospodyń wiejskich, wsi i instytucji gminnych. Dyskusja skupiła się na różnicach językowych i kulturze osób biorących udział w integracji. Wielu mówców podkreślało, że wspólny język jest spoiwem między narodami i metodą porozumienia. Jeśli zabraknie tego spoiwa – dojdzie do alienacji grupy emigrantów, zamknięcia się wyodrębnionej społeczności we własnym kręgu. Będzie to skutkowało nieuczestniczeniem w życiu społecznym. Jednocześnie zebrani wskazywali, że wielu emigrantów postrzega konieczność nauki języka jako zamach na ich wolność; jest to błędne założenie, ponieważ Europa dąży do istnienia społeczeństwa wielokulturowego, w którym każdy od każdego może czerpać doświadczenia, naukę oraz korzystać z różnorodności.

Obie konferencje były tłumaczone symultanicznie przez p. Barbarę Antoninę Zamroźniak, Prezesa Stowarzyszenia l’Europa Siamo Noi, które było organizatorem spotkania.

W trakcie pobytu goście zwiedzili siedzibę Rybackiej Lokalnej Grupy Działania „Pojezierze Bytowskie” w Łupawsku, teren Gminy Tuchomie oraz gminne instytucje. Odbyło się spotkanie z dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury, p. Ludwikiem Szreder. Pan Dyrektor był przewodnikiem delegatów po Gminie Tuchomie i jej atrakcjach. Ponieważ na tych terenach od wieków dominuje kultura kaszubska, była ona motywem przewodnim całej wizyty. Goście zwiedzali m.in. pracownię haftu ręcznego GABI, gdzie podziwiali, jak spod zręcznych palców hafciarek wychodzą przepiękne kaszubskie motywy, znane od stuleci. Z zagranicznymi gośćmi spotkał się także Wójt Gminy Tuchomie p. Jerzy Lewi-Kiedrowski. Strony spotkania zadeklarowały współpracę na różnych płaszczyznach. W spotkaniu uczestniczyli również sąsiedzi - delegacja z pobliskiej Gminy Czarna Dąbrówka. Obie gminy współpracują ze sobą na róznych płaszczyznach, dlatego obecność p. Wójta Jana Klasy i pracownicy Urzędu Gminy p. Agnieszki Ciszewskiej nikogo nie dziwiła. Na gościnnych Kaszubach wszystkim czas mijał stanowczo zbyt szybko.
 


Pliki do pobrania:
Powrót

Do góry


Stopka

design by fast4net

Zamknij