Oficjalny portal Gminy Tuchomie

Urząd Gminy
w Tuchomiu

Menu główne


Narzędzia

Menu lewe

Czy wiesz, że ...
Chocimir z Tuchomia
Według przekazów źródłowych, w średniowieczu Tuchomie stanowiło „stolicę” osobnego terytorium, którego panem (właścicielem) był możny rycerz Chocimir. Żyjący w pierwszej połowie XIV w. Chocimir, w literaturze historycznej zwany też Chocimierzem lub Kazimierzem z Tuchomia, pochodził z możnego, najpotężniejszego na przełomie XIII i XIV w. pomorskiego rodu Święców. Rodzina ta wywodziła się z okolic Słupska w których posiadała wsie Krępa, Lubuń i Kobylnica oraz nieużytki, na których w XIV w. powstało Łosino.

Aktualności


Powiększ tekst Zmniejsz tekst Powrót Drukuj
Data: 28 wrzesień 2016
W dniach od 5 do 23 września 2016 r., we wszystkich sołectwach Gminy Tuchomie odbyły się zebrania wiejskie. Najważniejszym punktem zebrań było podjęcie uchwał w sprawie przyjęcia funduszu sołeckiego na 2017 r.
W przypadku 6 sołectw (Ciemno, Trzebiatkowa, Modrzejewo, Masłowice Trzebiatkowskie, Tągowie) podejmowano również uchwały w sprawie zmiany zakresu zadań w funduszu sołeckim na 2016 r. W trakcie zebrań Wójt Gminy Tuchomie Pan Jerzy Lewi Kiedrowski przedstawił prezentację dotyczącą inwestycji gminnych. Na zebraniach dyskutowano również o wniosku mieszkańców Niezabyszewa dot. przyłączenia tego sołectwa do naszej gminy.

W trakcie zebrań wiejskich podjęto uchwały dotyczące finansowania w 2017 r., ze środków funduszu sołeckiego 74 zadań. Najwięcej zadań realizowanych będzie w Kramarzynach (13), najmniej zaś w Masłowiczkach (2). W poniższej tabele przedstawiono ilościowe zestawienie liczby zadań z funduszu sołeckiego do realizacji w 2017 r., w poszczególnych miejscowościach.

Liczba zadań uchwalonych przez zebrania wiejskie w ramach funduszu sołeckiego na rok 2017
tabela
 
Podczas zebrań mieszkańcy gminy podejmowali również dyskusję dotyczącą wniosku mieszkańców Niezabyszewa w sprawie przyłączenia tej miejscowości do Gminy Tuchomie. Padało wiele różnych argumentów, od bardzo przychylnych dla tej inicjatywy po znajdujące się na przeciwnym biegunie. Poniższa tabela przedstawia zestawienie dotyczące wyników głosowań w tej sprawie podczas zebrań.
 
Zestawienie wyników głosowań na zebraniach wiejskich w sprawie wniosku mieszkańców Niezabyszewa w sprawie przyłączenia sołectwa Niezabyszewo do Gminy Tuchomie
tabela
*Głosowanie nie odbyło się. Mieszkańcy uznali, że istnieje potrzeba przedstawienia szerszej informacji o społeczno-ekonomicznych skutkach zmiany granic gminy. Przyjęto, że wszyscy uczestnicy zebrania wstrzymali się od głosu.
 
Niestety zebrania wiejskie, mimo ważnej i ciekawej problematyki, nie cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Dotyczy to w szczególności większych miejscowościach naszej gminy, w których frekwencja wyniosła poniżej 7%. Najniższą frekwencję odnotowano w Tuchomiu, gdzie w zebraniu uczestniczyło 3,57% uprawnionych. Najwyższą frekwencją może pochwalić się sołectwo Masłowice Tuchomskie gdzie na 120 uprawnionych w zebraniu wzięło udział 31 mieszkańców (25,83%). Poniższa tabela przedstawia zestawienie frekwencji na zebraniach w poszczególnych sołectwach.

Frekwencja na zebraniach wiejskich w Gminie Tuchomie – wrzesień 2016 r.
tabela

Pliki do pobrania:
Powrót

Do góry


Stopka

design by fast4net

Zamknij