Oficjalny portal Gminy Tuchomie

Urząd Gminy
w Tuchomiu

Menu główne


Narzędzia

Menu lewe

Czy wiesz, że ...
Chocimir z Tuchomia
Według przekazów źródłowych, w średniowieczu Tuchomie stanowiło „stolicę” osobnego terytorium, którego panem (właścicielem) był możny rycerz Chocimir. Żyjący w pierwszej połowie XIV w. Chocimir, w literaturze historycznej zwany też Chocimierzem lub Kazimierzem z Tuchomia, pochodził z możnego, najpotężniejszego na przełomie XIII i XIV w. pomorskiego rodu Święców. Rodzina ta wywodziła się z okolic Słupska w których posiadała wsie Krępa, Lubuń i Kobylnica oraz nieużytki, na których w XIV w. powstało Łosino.

Aktualności


Powiększ tekst Zmniejsz tekst Powrót Drukuj
Data: 6 marzec 2019
Zgodnie z zarządzeniem Wojewody Pomorskiego z dnia 10 stycznia 2019 r. w sprawie ustalenia siedzib, terytorialnego zasięgu działania wojewódzkiej i powiatowych komisji lekarskich orzekających o kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej osób stawiających się do kwalifikacji wojskowej w 2019 r. oraz wojewódzkiego planu kwalifikacji wojskowej w okresie od dnia 11 marca 2019 r. do dnia 12 marca 2019 r. przeprowadzona zostanie kwalifikacja wojskowa dla osób podlegających temu obowiązkowi z terenu Gminy Tuchomie
Zgodnie z zarządzeniem Wojewody Pomorskiego z dnia 10 stycznia 2019 r. w sprawie ustalenia siedzib, terytorialnego zasięgu działania wojewódzkiej i powiatowych komisji lekarskich orzekających o kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej osób stawiających się do kwalifikacji wojskowej w 2019 r. oraz wojewódzkiego planu kwalifikacji wojskowej w okresie od dnia 11 marca 2019 r. do dnia 12 marca 2019 r. przeprowadzona zostanie kwalifikacja wojskowa dla osób podlegających temu obowiązkowi z terenu Gminy Tuchomie.

Do określenia zdolności do czynnej służby wojskowej powołana została Powiatowa Komisja Lekarska Nr 1 w Bytowie z siedzibą przy ul. Lęborskiej 11, w budynku Szpitala Powiatu Bytowskiego Spółka z o.o., która pracuje w godz. 8.00-13.00..

Obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej podlegają:
  1. mężczyźni urodzeni w 2000 r.
  2. mężczyźni urodzeni w latach 1995-1999, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
  3. osoby urodzone w latach 1998-1999, które:
  • zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej za względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,
  • zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły w trybie art. 28 ust. 4 i 4b ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, wniosek o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej.
  1. kobiety urodzone w latach 1995-2000, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej lub pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2018/2019 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych albo będące studentkami lub absolwentkami szkół lub kierunków, o których mowa w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 kwietnia 2017 r. w sprawie wskazania grup kobiet poddawanych obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej (Dz. U. 2017 r. poz. 944).
  2. osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 24 lata, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Osoby wzywane do kwalifikacji wojskowej są obowiązane zgłosić się na wezwanie w miejscu i terminie określonym w wezwaniu.

Na kwalifikację wojskową należy zabrać: dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości, posiadaną dokumentację medyczną w tym wyniki badań specjalistycznych, przeprowadzonych w okresie dwunastu miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej, aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm (bez nakrycia głowy) oraz dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia lub fakt pobierania nauki.

Nie otrzymanie wezwania imiennego nie zwalnia osób do tego zobowiązanych z konieczności stawienia się do kwalifikacji wojskowej, ponieważ o miejscu i terminie jej przeprowadzania na danym terenie informują także rozplakatowane obwieszczenia.

Osoba, która z ważnych przyczyn (np. z powodu składania egzaminu maturalnego) nie może stawić się do kwalifikacji wojskowej w wyznaczonym terminie i miejscu, powinna zgłosić ten fakt do Wójta Gminy, który wyznaczy jej inny termin stawiennictwa.

Powrót

Do góry


Stopka

design by fast4net

Zamknij