Oficjalny portal Gminy Tuchomie

Urząd Gminy
w Tuchomiu

Menu główne


Narzędzia

Menu lewe

Czy wiesz, że ...
Chocimir z Tuchomia
Według przekazów źródłowych, w średniowieczu Tuchomie stanowiło „stolicę” osobnego terytorium, którego panem (właścicielem) był możny rycerz Chocimir. Żyjący w pierwszej połowie XIV w. Chocimir, w literaturze historycznej zwany też Chocimierzem lub Kazimierzem z Tuchomia, pochodził z możnego, najpotężniejszego na przełomie XIII i XIV w. pomorskiego rodu Święców. Rodzina ta wywodziła się z okolic Słupska w których posiadała wsie Krępa, Lubuń i Kobylnica oraz nieużytki, na których w XIV w. powstało Łosino.

Aktualności


Powiększ tekst Zmniejsz tekst Powrót Drukuj
Data: 2 lipiec 2019
W dn. 29 czerwca 2019 r., podczas jubileuszowego XX Zjazdu Rodów z Trzebiatkowej, Przewodniczący Rady Gminy Tuchomie Pan Wiesław Bezhubka wraz z Wójtem Gminy Panem Jerzym Lewi Kiedrowskim dokonali wręczenia, po raz pierwszy w historii naszej gminy, aktów nadania Honorowego Obywatelstwa Gminy Tuchomie, jako wyrazu najwyższego uznania za działalność na rzecz Trzebiatkowej i Gminy Tuchomie.
Uhonorowani zostali:
  • Pan Edmund von Chamier Gliszczinski;
  • Pan Paweł Jutrzenka-Trzebiatowski;
  • Pan Peter von Malotki;
  • Pan Zdzisław Zmuda Trzebiatowski.
Wyróżnione osoby, poza osobistymi zasługami, w symboliczny sposób reprezentują całe swoje rody: Chamier, Jutrzenka, Malotka i Zmuda. Nasi honorowi obywatele pamiętają skąd ich rody się wywodzą, mają bardzo duże zasługi w promowaniu dobrego wizerunku Trzebiatkowej oraz gminy Tuchomie w kraju i poza jego granicami, w zachowaniu historii w formie opracowań książkowych, zachowania pamięci o naszej przeszłości, o naszych korzeniach, kultywowaniu tradycji. To wartości godne szacunku i uznania.

Dziękujemy wyróżnionym i rodom, które reprezentują oraz stowarzyszeniom rodzinnym za wieloletnie wspieranie różnych społecznie potrzebnych przedsięwzięć oraz za budowanie zrozumienia i współpracy między byłymi i obecnymi mieszkańcami Trzebiatkowej.

Poniżej przedstawiamy krótkie biogramy wyróżnionych.

Edmund von Chamier Gliszczyński - urodzony w Tuchomiu, potem zamieszkały w Trzebiatkowej, z żoną Anną są rodzicami czterech córek. W wieku 29 lat, w ramach akcji łączenia rodzin przeprowadził się wraz z rodziną do Berlina Zachodniego, z którym związał swoje zawodowe i rodzinne życie, w którym stale kultywował polskie i kaszubskie tradycje. W latach 90 wstąpił do Stowarzyszenia Rodzin von Chamier-Gliszczyńskich, z w którym do dziś aktywnie działa jako wiceprzewodniczący. To dzięki jego zaangażowaniu nawiązała się współpraca między czterema rodami z Trzebiatkowej mieszkających po obu stronach Odry.

Paweł Jutrzenka-Trzebiatowski - urodzony w Gdyni, w rodzinie o głębokich kaszubskich tradycjach. Swoje rodzinne i zawodowe życie związał z Wejherowem. Mąż Ewy zd. Sieniawskiej, ojciec trzech córek. W roku 2000 postanowił zorganizować spotkanie dla osób noszących nazwisko Trzebiatowski, którego sukces przerósł jego najśmielsze oczekiwania. Pierwszy zjazd dał początek obchodzonej w tym roku dwudziestoletniej historii działań na rzecz Rodziny, Trzebiatkowej, Kaszub i Pomorza, których sercem i inicjatorem był właśnie pan Paweł.

Peter von Malotki - urodzony w Magdenburgu, z wykształcenia chemik z tytułem naukowym doktora. W 1990 roku wstąpił do działającego w RFN związku rodu von Malotki, którego dziewięć lat później został przewodniczącym. Badacz historii rodu, którego benedyktyńska praca zaowocowała stworzeniem wielkiego archiwum genealogicznego oraz wydaniem książek i artykułów na ten temat. Od 2014 roku aktywnie włącza się we współpracę Rodów z Trzebiatkowej.

Zdzisław Zmuda Trzebiatowski - urodzony w Bytowie jako syn profesora Klemensa Zmuda-Trzebiatowskiego oraz Gertrudy zd. Pluto-Prądzińskiej. Swoje życie zawodowe i rodzinne związał z Gdynią. Żonaty z Haliną, ojciec dwójki dzieci i dziadek pięciorga wnucząt. Współtwórca Rady Rodzin Trzebiatowskich i współorganizator Zjazdów Rodzinnych. Wybitny genealog oraz publicysta, jego wytrwała praca pozwoliła na zachowanie wielu rodzinnych historii i świadectw dla przyszłych pokoleń.

Powrót

Do góry


Stopka

design by fast4net

Zamknij