Oficjalny portal Gminy Tuchomie

Urząd Gminy
w Tuchomiu

Menu główne


Narzędzia

Menu lewe

Czy wiesz, że ...
Dominum tuchomskie
W Skład tuchomskiego klucza dóbr rycerskich (dominium), czyli zespołu kilku wsi, początkowo wchodziły Tuchomie, Tuchomko i Borzytuchom. Pierwszy raz zostały one wymienione w 1315 r. jako „trzy wsie o nazwie Tuchom" („tres villas nuncupatas Tuchom"). W tym bowiem roku margrabia brandenburski, Waldemar, wystawił przywilej synom Wawrzyńca potwierdzający ich majątek ziemski. „Trzy Tuchomia" przypadły w udziale Chocimirowi, który w kolejnych latach dążył do jak najpełniejszego zagospodarowania swojej posiadłości.

Aktualności


Powiększ tekst Zmniejsz tekst Powrót Drukuj
Data: 9 czerwiec 2015
Pomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia przypomina Państwu o bezpłatnych programach profilaktycznych realizowanych przez lekarzy i pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej i zaprasza do korzystania z nich. Do programów tych należą:
programu korzystać mogą pacjenci mający rocznikowo 35,40,45,50 lub 55 lat (w roku 2015 są to więc osoby urodzone w latach 1960, 1965, 1970, 1975 i 1980), u których nie została wcześniej rozpoznana choroba układu krążenia i którzy w ciągu ostatnich 5 lat nie korzystali ze świadczeń objętych programem CHUK w jakiejkolwiek przychodni.

Kryteria kwalifikacji do udzielania świadczeń gwarantowanych w ramach profilaktyki chorób układu krążenia:

Osoby obciążone następującymi czynnikami ryzyka:

  • nadciśnienie tętnicze krwi (wartość RR > 140/90  mm Hg),
  • zaburzenia gospodarki lipidowej (podwyższone stężenie we krwi cholesterolu całkowitego, LDL- cholesterolu,  triglicerydów i niskie stężenie HDL- cholesterolu),
  • palenie tytoniu,
  • niska aktywność ruchowa,
  • nadwaga i otyłość,
  • upośledzona tolerancja glukozy,
  • wzrost stężenia fibrynogenu,
  • wzrost stężenia kwasu moczowego,
  • nadmierny stres,
  • nieracjonalne odżywianie,
  • wiek,
  • płeć męska,
  • obciążenia genetyczne

Wymagane procedury medyczne:

  1. Przeprowadzenie wywiadu i wypełnienie karty badania profilaktycznego.
  2. Wykonanie badań biochemicznych krwi (stężenie we krwi cholesterolu całkowitego, LDL- cholesterolu, HDL- cholesterolu,  triglicerydów i poziomu glukozy), dokonanie pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, określenie współczynnika masy ciała (Body Mass Index – BMI).
  3. Ustalenie terminu wizyty u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, na którego liście świadczeniobiorców znajduje się ten świadczeniobiorca.
  4. Wpisanie wyników badań do karty badania profilaktycznego.
  5. W trakcie wizyty u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej:

1) badanie przedmiotowe świadczeniobiorcy oraz ocena czynników ryzyka zachorowań na choroby układu krążenia;

2) kwalifikacja świadczeniobiorcy do odpowiedniej grupy ryzyka oraz ocena globalnego ryzyka wystąpienia incydentu sercowo-naczyniowego w przyszłości według klasyfikacji SCORE i zapisanie uzyskanego wyniku w karcie badania profilaktycznego;

3) edukacja zdrowotna świadczeniobiorcy oraz decyzja co do dalszego postępowania 
ze świadczeniobiorcą.

6. Przekazanie świadczeniobiorcy, u którego rozpoznano chorobę układu krążenia, przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej informacji o wynikach badania oraz zaleceń dotyczących konieczności zmiany trybu życia lub kierowanie świadczeniobiorcy na dalszą diagnostykę lub leczenie.

Świadczenia w ramach programu udzielane są bez skierowania, przez wszystkich lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Pacjent może skorzystać z tego programu wyłącznie u lekarza, do którego jest zadeklarowany.

Profilaktyka gruźlicy – program realizowany przez pielęgniarkę podstawowej opieki zdrowotnej

Program polega na przeprowadzeniu badań ankietowych wśród pacjentów z grupy największego ryzyka zachorowania na gruźlicę. O wynikach ankiet, po wypełnieniu specjalnych druków, pielęgniarka pisemnie informuje lekarza podstawowej opieki zdrowotnej wybranego przez pacjenta oraz wskazuje pacjentowi tryb dalszego postępowania, a także, w razie potrzeby, powiadamia pacjenta o konieczności zgłoszenia się 
do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w celu dokładnej oceny stanu zdrowia.

Kryteria kwalifikacji do udzielania świadczeń:

  • Osoby dorosłe, które dokonały wyboru pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej, nieposiadające 
    w dotychczasowym wywiadzie rozpoznanej gruźlicy, w tym:
  • osoby, które miały bezpośredni kontakt z osobami z już rozpoznaną gruźlicą, lub
  • osoby, u których stwierdza się przynajmniej jedną z następujących okoliczności:

- długotrwałe bezrobocie,
– niepełnosprawność,
– długotrwałą chorobę,
– uzależnienie od substancji psychoaktywnych,
– bezdomność.

  • Pisemne oświadczenie świadczeniobiorcy, z którego wynika, że w okresie ostatnich 24 miesięcy nie podlegał on badaniu ankietowemu pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej w ramach profilaktyki gruźlicy (także u innych świadczeniodawców);

Wymagane procedury medyczne:

  1. Przeprowadzenie wywiadu w kierunku gruźlicy wraz z wypełnieniem ankiety.
  2. Przeprowadzenie edukacji zdrowotnej świadczeniobiorcy.
  3. W przypadku świadczeniobiorców z grupy największego ryzyka zachorowania – przekazanie przez pielęgniarkę podstawowej opieki zdrowotnej pisemnej informacji lekarzowi podstawowej opieki zdrowotnej, wybranemu przez świadczeniobiorcę, o wynikach przeprowadzonej ankiety oraz wskazanie świadczeniobiorcy trybu dalszego postępowania, w tym poinformowanie świadczeniobiorcy o konieczności zgłoszenia się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej celem dalszej oceny stanu zdrowia.

Program realizują pielęgniarki Podstawowej Opieki Zdrowotnej wobec osób zadeklarowanych na ich listę. Programem mogą być objęci także pacjenci, którzy sami zgłoszą się do gabinetu pielęgniarki POZ.


Pliki do pobrania:
Powrót

Do góry


Stopka

design by fast4net

Zamknij