Oficjalny portal Gminy Tuchomie

Urząd Gminy
w Tuchomiu

Menu główne


Narzędzia

Menu lewe

Czy wiesz, że ...
Chocimir z Tuchomia
Według przekazów źródłowych, w średniowieczu Tuchomie stanowiło „stolicę” osobnego terytorium, którego panem (właścicielem) był możny rycerz Chocimir. Żyjący w pierwszej połowie XIV w. Chocimir, w literaturze historycznej zwany też Chocimierzem lub Kazimierzem z Tuchomia, pochodził z możnego, najpotężniejszego na przełomie XIII i XIV w. pomorskiego rodu Święców. Rodzina ta wywodziła się z okolic Słupska w których posiadała wsie Krępa, Lubuń i Kobylnica oraz nieużytki, na których w XIV w. powstało Łosino.

Aktualności


Powiększ tekst Zmniejsz tekst Powrót Drukuj
Data: 27 wrzesień 2017
Powiat Bytowski wraz z gminami: Borzytuchom, Bytów, Czarna Dąbrówka, Kołczygłowy, Lipnica, Miastko, Parchowo, Studzienice, Trzebielino oraz Tuchomie, realizuje partnerski projekt pn.: „Budowa systemu powiadamiania i alarmowania ludności oraz zintegrowanej łączności w powiacie bytowskim w uwarunkowaniach zagrożenia, w szczególności powodziowego”.
Projekt realizowany zostanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Wartość projektu wynosi 2 999 466,56 zł, dofinansowanie wynosi 2 549 546,57 zł tj. 85%.

Cele projektu

Celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa w skali lokalnej, a także lepsze zabezpieczenia terenów zurbanizowanych przed skutkami podtopień i powodzi spowodowanych nawalnymi opadami oraz innych zagrożeń naturalnych. W ramach projektu zaplanowane zostały do realizacji prace związane z montażem urządzeń systemu powiadamiania i alarmowania ludności oraz zintegrowanej łączności w powiecie bytowskim w uwarunkowaniach zagrożenia.
 
Projektowany system składa się z następujących elementów:
  • stacje pogodowe mierzące parametry środowiskowe takie jak: siła wiatru, temperatury, wilgotność, opady;
  • stacje pomiarowe mierzące poziom i szybkość ewentualnego przybierania wody w kluczowych miejscach;
  • system transmisji danych niezależny od powszechnie używanego systemu GSM;
  • syren elektronicznych, które oprócz dźwięku syreny mogą również przekazywać komunikaty głosowe;
  • tablice wyświetlające komunikaty tekstowe;
  • dodatkowy system oparty na powiadamianiu o zagrożeniach za pomocą wiadomości sms.
 
Efekty projektu
 
Nowy system powiadamiania i alarmowania spowoduje realizacje założonych celów, a także spełni określone potrzeby regionu w postaci monitorowania stanu środowiska, w tym poziomu wód w miejscach mogących powodować zagrożenia powodziowe. Umożliwi monitorowanie niebezpiecznych zjawisk pogodowych, co spowoduje lepsze możliwości reagowania i podejmowania działań zapobiegawczych bądź ewakuacyjnych.

 

Powrót

Do góry


Stopka

design by fast4net

Zamknij