Oficjalny portal Gminy Tuchomie

Urząd Gminy
w Tuchomiu

Menu główne


Narzędzia

Menu lewe

Czy wiesz, że ...
Dominum tuchomskie
W Skład tuchomskiego klucza dóbr rycerskich (dominium), czyli zespołu kilku wsi, początkowo wchodziły Tuchomie, Tuchomko i Borzytuchom. Pierwszy raz zostały one wymienione w 1315 r. jako „trzy wsie o nazwie Tuchom" („tres villas nuncupatas Tuchom"). W tym bowiem roku margrabia brandenburski, Waldemar, wystawił przywilej synom Wawrzyńca potwierdzający ich majątek ziemski. „Trzy Tuchomia" przypadły w udziale Chocimirowi, który w kolejnych latach dążył do jak najpełniejszego zagospodarowania swojej posiadłości.

Aktualności


Powiększ tekst Zmniejsz tekst Powrót Drukuj
Data: 20 styczeń 2017
W dn. 18 stycznia 2017 r. odbyło się wspólne posiedzenie komisji Rady Gminy Tuchomie z udziałem dyrektorów szkół i wizytatora Kuratorium Oświaty.
W trakcie posiedzenia wypracowano stanowisko w sprawie planu sieci szkół w związku z likwidacją gimnazjów. Najistotniejszym założeniem przyjętego stanowiska jest aby, w naszej gminie, nie nastąpiły inne zmiany organizacyjne poza tymi, które wynikają wprost z rządowej reformy tj.:
  • w Tuchomiu – pozostanie zespół szkół, w skład którego na czas zmian (do 31 sierpnia 2019 r.) wchodzić będzie przedszkole, szkoła podstawowa oraz wygaszane gimnazjum. Po 1 września 2019 w szkole w Tuchomiu funkcjonować będzie zespół szkolno-przedszkolny w skład którego wchodzić będzie przedszkole oraz ośmioletnia szkoła podstawowa;
  • w Kramarzynach – już od września 2017 r. funkcjonować będzie ośmioletnia szkoła podstawowa (z oddziałami przedszkolnymi w Kramarzynach i Trzebiatkowej) wraz z wygasającymi klasami gimnazjum w latach szkolnych 2017/18 oraz 2018/2019.
Likwidacja gimnazjów spowoduje, że w naszej gminie zmniejszeniu ulegnie o 3 liczba oddziałów szkolnych (2 w szkole w Tuchomiu i 1 w szkole w Kramarzynach). Spowoduje to zmniejszenie o ok. 6,5 etatu nauczycielskiego. W szkołach podjęte zostaną działania aby skutek zmniejszenia liczby godzin, nie spowodował konieczności zwalniania nauczycieli a odbył się kosztem ograniczenia liczby nadgodzin. Konieczna będzie jednak, w tym zakresie, współpraca nauczycieli, gdyż niektórzy z nich, aby zachować zatrudnienie, będą musieli nabyć dodatkowe kwalifikacje, umożliwiające nauczanie innych przedmiotów.

Likwidacja gimnazjów spowoduje, że docelowo od 1 września 2019 r. w naszych szkołach uczyć się będzie o jeden rocznik uczniów mniej niż obecnie. Będzie to nieść ze sobą niekorzystne skutki finansowe dla naszej gminy. Szacujemy, że w związku z zmniejszeniem liczby uczniów zmniejszy się, łącznie o ok. 900 tys. zł rocznie, subwencja oświatowa (w tym zmniejszenie subwencji związane z nauczaniem języka kaszubskiego). Zmniejszenie o trzy liczby oddziałów w szkołach zmniejszy koszty ich funkcjonowania o ok. 480 tys. zł. Różnicę gmina będzie musiała pokryć z własnego budżetu.

Pliki do pobrania:
Powrót

Do góry


Stopka

design by fast4net

Zamknij