Oficjalny portal Gminy Tuchomie

Urząd Gminy
w Tuchomiu

Menu główne


Narzędzia

Menu lewe

Czy wiesz, że ...
Chocimir z Tuchomia
Według przekazów źródłowych, w średniowieczu Tuchomie stanowiło „stolicę” osobnego terytorium, którego panem (właścicielem) był możny rycerz Chocimir. Żyjący w pierwszej połowie XIV w. Chocimir, w literaturze historycznej zwany też Chocimierzem lub Kazimierzem z Tuchomia, pochodził z możnego, najpotężniejszego na przełomie XIII i XIV w. pomorskiego rodu Święców. Rodzina ta wywodziła się z okolic Słupska w których posiadała wsie Krępa, Lubuń i Kobylnica oraz nieużytki, na których w XIV w. powstało Łosino.

Aktualności


Powiększ tekst Zmniejsz tekst Powrót Drukuj
Data: 7 kwiecień 2023
Gmina Tuchomie rozważa przystąpienie do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej KZN „Bałtyk”.
Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN) jest państwową osobą prawną, powołaną na mocy ustawy o KZN z 20 lipca 2017 roku o Krajowym Zasobie Nieruchomości.
Misją KZN jest wspieranie polityki mieszkaniowej państwa m.in. poprzez kompleksowe analizowanie, sukcesywne pozyskiwanie i racjonalne wykorzystywanie gruntów Skarbu Państwa.

Najważniejszym partnerem KZN w tworzeniu SIM są samorządy.

Powstanie Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej KZN „Bałtyk”
W celu wsparcia społecznego budownictwa mieszkaniowego KZN rozpoczął tworzyć kolejną spółkę inwestycyjną SIM-KZN Bałtyk  sp. z o.o. Udziałowcami będą KZN oraz jednostki samorządu terytorialnego, w szczególności gminy wiejskie i miejsko-wiejskie.

Zainteresowana przystąpieniem do nowo tworzonej spółki Gmina na objęcie udziałów w spółce otrzyma za pośrednictwem KZN z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa grant w wysokości do 3 milionów złotych.

Pod inwestycję mieszkaniową KZN lub samorząd wnosi do spółki nieruchomość gruntową i na tej podstawie obejmuje kolejne udziały.

Gmina nie będzie obciążona finansowo funkcjonowaniem Spółki.

Dla kogo Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM)?
Mieszkanie w SIM dedykowane są w szczególności:
  • dla osób, które nie mają zdolności kredytowej, a mają tzw. „zdolność czynszową”,
  • dla osób, których dochody są zbyt wysokie by przyznano im lokal komunalny,
  • osobom nieposiadającym tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego w tej samej miejscowości.
Najemca:
  • opłaca obniżony czynsz i ze względu na wybudowanie budynku w nowych normach energetycznych jest obciążony niższymi opłatami eksploatacyjnymi,
  • ma możliwość zmiany umowy najmu na umowę najmu z opcją dojścia do własności.
 
Finansowanie inwestycji
  • Granty z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa: do 3 milionów złotych na objęcie udziałów nowotworzonym SIM i 10% kosztów inwestycji.
  • Grant z Funduszu Dopłat:  do 25% kosztów inwestycji i do 10% wartości nieruchomości wniesionej przez KZN pod konkretną inwestycję.
  • Partycypacja lokatorów może przewidywać od 10% do 30% kosztów inwestycji.
  • Spółka będzie dysponować środkami finansowymi w wysokości 45% kosztów inwestycji. Pozostałe nakłady inwestycyjne (55%) kosztów inwestycji finansowane z preferencyjnego kredytu SBC w Banku Gospodarstwa Krajowego.
Więcej informacji : https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/spoleczna-inicjatywa-mieszkaniowa
                                  https://www.kzn.gov.pl/#KZN-SIM



Do 20 kwietnia czekamy na Państwa odpowiedzi
 

Powrót

Do góry


Stopka

design by fast4net

Zamknij