Oficjalny portal Gminy Tuchomie

Urząd Gminy
w Tuchomiu

Menu główne


Narzędzia

Menu lewe

Czy wiesz, że ...
Dominum tuchomskie
W Skład tuchomskiego klucza dóbr rycerskich (dominium), czyli zespołu kilku wsi, początkowo wchodziły Tuchomie, Tuchomko i Borzytuchom. Pierwszy raz zostały one wymienione w 1315 r. jako „trzy wsie o nazwie Tuchom" („tres villas nuncupatas Tuchom"). W tym bowiem roku margrabia brandenburski, Waldemar, wystawił przywilej synom Wawrzyńca potwierdzający ich majątek ziemski. „Trzy Tuchomia" przypadły w udziale Chocimirowi, który w kolejnych latach dążył do jak najpełniejszego zagospodarowania swojej posiadłości.

Aktualności


Powiększ tekst Zmniejsz tekst Powrót Drukuj
Data: 9 luty 2017
Ogłoszenie o konsultacjach społecznych dotyczących zmiany nazwy ulic położonych na terenie miejscowości Tuchomie
Wójt Gminy Tuchomie serdecznie zaprasza mieszkańców wsi Tuchomie do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących zmiany nazwy ulic Buczka i Nowotki, położonych na terenie miejscowości Tuchomie.

W dniu 1 czerwca 2016 r. ogłoszona została ustawa z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej (Dz. U. z 2016 r. poz. 744), która stanowi, że właściwy organ jednostki samorządu terytorialnego w terminie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy zmienia obowiązujące w dniu wejścia w życie ustawy nazwy m. in. ulic upamiętniające osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny lub propagujące taki ustrój w inny sposób. Samorządy będą musiały dokonać zmian nazw budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów, upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny lub propagujące taki ustrój w inny sposób.

W przypadku niewykonania obowiązku ustawowego przez samorządy, wojewoda wydaje zarządzenie zastępcze, w którym sam nadaje nazwę.

Mając powyższe na uwadze, zostało wydane Zarządzenie Nr 277/2017 w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących zmiany nazwy ulic położonych na terenie miejscowości Tuchomie.

Przedmiot konsultacji:
Przedmiotem konsultacji społecznych jest zebranie od uczestników konsultacji propozycji nowych nazw dla obecnych ulic: Buczka i Nowotki.

Wójt Gminy Tuchomie proponuje pozostawienie dotychczasowej nazwy ulicy Buczka odnosząc się do definicji Słownika Języka Polskiego: Buczka, nazwa od drzewa – mały buk.

Termin konsultacji:
Konsultacje skierowane są do mieszkańców Tuchomia i odbywać się będą w okresie:
  • od 8 lutego 2017 r. do 17 marca 2017 r.

Forma konsultacji:
Propozycje można zgłaszać na dostępnym poniżej formularzu, poprzez propozycji zmian nazw ulic Buczka i Nowotki w miejscowości Tuchomie.
Formularz dostępny jest na stronie internetowej www.tuchomie.pl, bip.tuchomie.pl , w Biurze Obsługi Klienta i Sekretariacie Urzędu Gminy w Tuchomiu, (ul. Jana III Sobieskiego 16, 77-133 Tuchomie) oraz u Sołtysa miejscowości Tuchomie.

Formularz można przesłać:
  • w wersji elektronicznej na adres: biuro@tuchomie.pl
  • e-ankieta na stornie www.tuchomie.pl
  • złożyć osobiście w Sekretariacie/Biurze Obsługi Klienta w Urzędu Gminy w Tuchomiu,
  • przesłać na adres: Urząd Gminy w Tuchomiu, ul. Jana III Sobieskiego 16, 77-133 Tuchomie.
Wszystkie propozycje zostaną rozpatrzone. Po zakończeniu konsultacji w ciągu 30 dni od ich zakończenia zostanie sporządzony raport z przebiegu konsultacji społecznych dot. zmiany nazwy ulic położonych na terenie miejscowości Tuchomie a następnie opublikowany za pośrednictwem strony internetowej Urzędu Gminy w Tuchomiu http://www.tuchomie.pl, bip.tuchomie.pl

Zasięg terytorialny konsultacji obejmuje obszar wsi Tuchomie.

Załączniki:
  • Zarządzenie Wójta Gminy Tuchomie Nr 276/2017 z dnia 8 lutego 2017 r.
  • Formularz ankiety konsultacyjnej dot. zgłaszania propozycji mieszkańców
  • mapa konsultowanych naw ulic Tuchomie, dnia 08.02.2017 r.

Pliki do pobrania:
Powrót

Do góry


Stopka

design by fast4net

Zamknij