Oficjalny portal Gminy Tuchomie

Urząd Gminy
w Tuchomiu

Menu główne


Narzędzia

Menu lewe

Czy wiesz, że ...
Chocimir z Tuchomia
Według przekazów źródłowych, w średniowieczu Tuchomie stanowiło „stolicę” osobnego terytorium, którego panem (właścicielem) był możny rycerz Chocimir. Żyjący w pierwszej połowie XIV w. Chocimir, w literaturze historycznej zwany też Chocimierzem lub Kazimierzem z Tuchomia, pochodził z możnego, najpotężniejszego na przełomie XIII i XIV w. pomorskiego rodu Święców. Rodzina ta wywodziła się z okolic Słupska w których posiadała wsie Krępa, Lubuń i Kobylnica oraz nieużytki, na których w XIV w. powstało Łosino.

Aktualności


Powiększ tekst Zmniejsz tekst Powrót Drukuj
Data: 13 lipiec 2016
W dn. 15 lipca 2016 r., wejdzie w życie ustawa z dn. 20 maja 2016 r., o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych.
Ustawą tą wprowadzono szereg nowych regulacji dotyczących lokalizacji elektrowni wiatrowych, m.in.:
  1. rozszerzenie pojęcia elektrowni wiatrowej o elementy techniczne (tj. m.in. wirnik z zespołem łopat, zespół przeniesienia napędu, generator prądotwórczy) – co powoduje znaczny wzrost podatków, zmniejszając opłacalność inwestycji (art. 2 pkt 1 i 2 ustawy);
  2. wprowadzenie minimalnej odległości dla lokalizacji elektrowni wiatrowej od budynku mieszkalnego albo budynku o funkcji mieszanej, w skład której wchodzi funkcja mieszkaniowa. Odległość ta wynosić może nie mniej niż dziesięciokrotność wysokości elektrowni wiatrowej mierzonej od poziomu gruntu do najwyższego punktu budowli, wliczając elementy techniczne, w szczególności wirnik wraz z łopatami – zapis ten w praktyce wyklucza możliwość lokalizacji elektrowni wiatrowych na terenie gminy Tuchomie (art. 4 ust. 1 ustawy);
  3. zgodnie z zapisami ustawy dotychczas obowiązujące plany miejscowe zachowują moc obowiązującą z zastrzeżeniem, że w przypadku nie spełnienia warunków dot. odległości (dziesięciokrotność całkowitej wysokości elektrowni) od budynków mieszkalnych lub z funkcją mieszkalną, organ administracji architektoniczno-budowlanej odmawia wydania pozwolenia na budowę, a organ prowadzący postępowanie w sprawie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach odmawia zgody na realizację przedsięwzięcia sytuacja ta dotyczy gminy Tuchomie (art. 15 ust. 2 i 3 ustawy).
Na podstawie planów miejscowych uchwalonych przez Radę Gminy Tuchomie w 2012 r., dot. ustalenia terenów predysponowanych pod lokalizację siłowni wiatrowych, żaden podmiot nie wystąpił z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę i tym samym pozwolenia takie nie zostały dotychczas wydane.

Powyższe regulacje ustawowe powodują, że niezależnie od rozstrzygnięć sądów administracyjnych w toczących się sprawach w przedmiocie uchwał Rady Gminy Tuchomie dot. uchwalenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla terenów predysponowanych pod lokalizację siłowni wiatrowych, plany te nie będą mogły stanowić skutecznej podstawy do realizacji inwestycji polegającej na budowie siłowni wiatrowych (plany nie uwzględniają minimalnej odległości od budynków mieszkalnych lub z funkcją mieszkalną, zatem zgodnie z art. 15 ust. 3 ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, organ administracji architektoniczno-budowlanej zobowiązany będzie odmówić wydania pozwolenia na budowę, a organ prowadzący postępowanie w sprawie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zobowiązany będzie odmówić zgody na realizację takiego przedsięwzięcia.

W załączeniu tekst ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych.

Pliki do pobrania:
Powrót

Do góry


Stopka

design by fast4net

Zamknij